שעשועי לארי בג'קוזי

 

יונתן ילון

 

 

בקווסט Leisure Suit Larry 6: Shape Up or Slip Out! לארי מוצא עצמו במצבים משעשעים, קיצוניים וסוטים מתמיד

 

את סדרת Leisure Suit Larry הקלאסית כמעט שאין צורך להציג. הסדרה כללה שישה קווסטים פרי מקלדתו של אל לואו מחברת Sierra, שיצאו בין השנים 1987 ו-1996 (לא כולל שני משחקי ספין-אוף מ-2004 ו-2009). המשחק השישי בסדרה, Leisure Suit Larry 6: Shape Up or Slip Out!, הוא למעשה החמישי (המשחק הרביעי לא באמת קיים והוא סוג של בדיחה פנימית), ומטעמי נוחות אכנהו מעתה LSL6.

LSL6, כמו כל משחקי הסדרה, עוסק ב"קווסט" של לארי לאפר – הרווק המקריח, החרמן והמטומטם – למצוא פרטנרית אטרקטיבית למימוש תאוותיו המלוכלכות. המשחק שוביניסטי אף יותר מקודמיו ומבוסס במלואו על הסטיגמה (השגויה! השגויה) "בחורים רוצים רק סקס, בחורות רוצות רק כסף". מסיבה זו ומכיוון ש-LSL6 מתמקד בתעלוליו של לארי בלבד ולא במקבילתו הנשית פאטי (שכיכבה בשני המשחקים הקודמים), סביר להניח שנשים רבות יתקשו להזדהות עם המשחק. Having said that, מי שמשתייך למגדר המתאים, הרוויח.

כל הדמויות ב-LSL6, כולל לארי עצמו, הן חד מימדיות לחלוטין, אך דווקא במובן החיובי של העניין. קל מאוד לזכור את הטיפוסים השונים, שמאופיינים בצורה מאוד משעשעת ואפילו מקורית (בעיקר שמרה, אחת מהדמויות הרעננות ביותר שנתקלתי בהן במשחק מחשב).

המשחק מצליח לבדר לכל אורכו ואין בו רגע אחד של שעמום. כל פעולה במשחק (כולל אינטראקציות עם מכונות וחפצים דוממים) מקבלת משמעות מינית, ואפשר לקבוע די בביטחון שמדובר במשחק הפרובוקטיבי ביותר בסדרה. ההתנסויות השונות של לארי, עליהן ארחיב מעט בהמשך, פשוט קורעות מצחוק. הקשר לדמויות והחוויה הרגשית מקבלים אצלי ציון 88.

מי שמכיר את Leisure Suit Larry, יודע שלמשחקי הסדרה אין עלילות מתוחכמות במיוחד. אמנם החל מהמשחק השני היה למשחקים סיפור מסגרת, אבל בסופו של דבר הם התמקדו בניסיונות (השווא) של לארי להתחיל עם בחורות. ב-LSL6, יותר מכל משחק אחר בסדרה, העלילה מתמקדת אך ורק בחוויות מיניות שונות ומשונות. במידה רבה יש כאן "חזרה למקורות" של לארי, ואולי יהיה נכון לומר ש-LSL6 הוא המשחק הכי "לארי" בסדרה.

ב-LSL6 לארי מוצא עצמו בחופשה במלון לאחר שהפסיד בשעשועון היכרויות טלוויזיוני, וכאן פחות או יותר מתמצה סיפור המסגרת. במשך כל המשחק לארי מסתובב בשטח המלון, כאשר הריטואל הבא חוזר על עצמו קרוב לעשר פעמים: לארי מכיר מישהי, היא מבקשת שישיג עבורה חפץ כלשהו, הוא מביא לה אותו בתקווה שבכך יזכה בליבה (טוב, "ליבה" זה לא ממש מדויק) – ואז מתרחש משהו איום ומצחיק כאחד. ההתנסויות הכואבות של לארי ב-LSL6 הן ממש בגדר ה"סטייה", בעיקר דברים מעדות הביזאר והסאדו-מאזו. מדובר בתכנים קיצוניים במיוחד עבור משחק מחשב, שמצליחים להפתיע כל פעם מחדש.

הדיאלוגים של LSL6 מוקפדים במיוחד וכתובים בכישרון רב, כאשר כאמור כל דבר, שגרתי ולא רלוונטי ככל שיהיה, מקושר איכשהו לסקס. הפאזלים תוכננו כהלכה והם "הגיוניים" מאוד (בהגיונם הפנימי המעוות). בסך הכול ניכר שבכל מה שקשור בכתיבה, אל לואו בהחלט יודע את העבודה. אפרופו אל לואו, יש במשחק דמות שלא במקרה נראית בדיוק כמוהו, וגם דמות שנראית כמו קן וויליאמס, הבוס שלו ומנכ"ל Sierra לשעבר. ציון העלילה: 86.

הגרפיקה של המשחק משרתת היטב את רוחו המבודחת. לארי מעוצב כגמד קירח עם ראש ענק, והדבר בולט במיוחד בהשוואה לבחורות השונות שבנויות לתלפיות (ניסוח מתון ל"בנויות כבובות מין"). התנועות של לארי, במיוחד כשקורה לו משהו נורא, הן מעדות הסלפסטיק, דבר שהולם אף הוא את ההתרחשויות המוגזמות והפרועות. הרקעים במשחק מעוצבים כהלכה, אם כי נראים מעט מיושנים בימינו בגלל טכניקה של "מריחה צבעים הדרגתית". טכניקה זו הייתה נפוצה באותה תקופה, אך כעת נראית פשטנית מדי ומדגישה את המגבלות הגרפיות של LSL6 מול המשחקים של שנות האלפיים.

LSL6 יצא בשנת 1993, כנראה שנת השיא של ז'אנר ההרפתקה. בעוד שהגרפיקה שלו מוצלחת יותר מרוב המשחקים שיצאו אז לשוק, הוא מפסיד בזירה הזאת בנוק-אאוט לבלוקבאסטרים של LucasArts מ-1993, Day of the Tentacle ו-Sam & Max Hit the Road, ואפילו לקווסטי הדגל של Sierra מאותה שנה, Gabriel Knight ו-Quest for Glory IV. אך בעוד שההפקה הגרפית של LSL6 הייתה יכולה להיות טובה יותר, היא עדיין טובה, וראוי לדון אותה לכף זכות. גרפיקה: 78.

בכל מה שקשור בסאונד, LSL6 עושה עבודה מצוינת. הסיבובים של לארי במלון מלווים בנעימות שאולי אינן יצירות מופת, אך הולמות את הסיטואציות באופן מדויק. מדובר במנגינות בסגנון הטיפוסי של לארי – מוסיקת מעליות שמחה וכיפית עם נגיעות ג'אז. הנעימות הללו קליטות במיוחד, ולא מן הנמנע שלאחר המשחק תמצאו עצמכם מזמזמים אותן ומאזינים להן במחשב.

LSL6 הוא המשחק המדובב הראשון בסדרת לארי. ה"ליהוק" של לארי הפתיע אותי בהתחלה – לא כך דימיינתי במשחקים הראשונים שהוא יישמע – אך עם הזמן התרגלתי לדיבוב והוא התחבר אצלי לאופי של לארי. גם דמות ה"מספר" מקוריינת באופן מקצועי ביותר. הבחורות השונות מדובבות בצורה נפלאה ומשעשעת. בקיצור, דיבוב הדמויות במשחק קרוב להיות מושלם. קול: 90.

הממשק של LSL6 הוא הממשק הסטנדרטי שמאפיין את הקווסטים של Sierra משנות התשעים, פרט לכמה תוספות מוצלחות יותר ומוצלחות פחות. הפעולות השונות (הליכה, נגיעה, דיבור וכדומה) מבוצעות בקלות בעזרת אייקונים הולמים. עם זאת, יש אייקונים שסתם הופכים את המשחק למסורבל יותר. קיימים שני אייקונים שונים המשמשים להרמה ולמישוש (במקום סמן אחד של יד), ואייקון של רוכסן שבקושי משתמשים בו. כמו כן השימוש בחפצים אינו אינטואיטיבי במיוחד ומצריך זמן רב יותר מאשר בקווסטים אחרים של Sierra. יש כמה מאפיינים חדשניים לתקופה כמו הגדרת שמירה אוטומטית, רמת הפירוט ורמת ה"לכלוך" של התכנים. בסך הכול מדובר בממשק פשוט שגם שחקני קווסטים מתחילים יצליחו לתפעל תוך דקות בודדות.

הצלחתי להפעיל את המשחק בגרסת ה-DOS שלו באמצעות תוכנת DOSBox, כך שהייתי ממליץ להריץ אותה ולא את גרסת ה-Windows. פרט לבעיה נקודתית שחזרה על עצמה מספר פעמים (התרסקות של המשחק כשנכנסים לבר של המלון), המשחק רץ ללא בעיות טכניות משמעותיות. שליטה: 78.

LSL6 הוא משחק "למבוגרים בלבד" ואולי גם "לגברים בלבד". אם אתם עונים על תנאים אלה ומחבבים הומור פיזי ובדיחות גסות, LSL6 ייעשה לכם את זה ממש טוב. ציון סופי: 84.

 

חזרה למאמרים

חזרה לעובדות

חזרה לדף הבית